Kanały na Youtube o broni białej

Cztery kanaly, które subskrybuję i które mogę polecić innym. Wszystkie są prowadzone w języku angielskim.

 1. scholagladiatoria (https://www.youtube.com/user/scholagladiatoria)
  Kanał prowadzi instruktor HEMA i kolekcjoner broni białej. Tłumaczy wszystko w przystępny, często IMO aż zbyt łopatologiczny, sposób. Czasami zaprasza jakichś gości i wrzuca nargania sparingów ze swojego klubu. Tematem jest broń biała ogólnie, chociaż najwięcej jest o szablach i mieczach.
 2. ThegnThrand (https://www.youtube.com/user/ThegnThrand)
  Nie wiem kim są autorzy kanału, ale siedzą w temacie i przede wszystkim testują co mogą w praktyce. Wg mnie największe zasługi Thranda są chyba w pokazaniu (czy odkryciu nawet) jak można skutecznie używać włóczni. Skupiają się na broni starożytnej i średniowiecznej, również broni miotanej.
 3. Skallagrim (https://www.youtube.com/user/SkallagrimNilsson)
  Bardzo popularny kanał. Prowadzi go pasjonat broni białej (przede wszystkim mieczy) i kolekcjoner. Stara się bardzo ostrożnie (IMO za bardzo) stawiać jednoznaczne wnioski. Opisuje nie tylko broń historyczną, ale też fikcyjne absurdalne bronie fantasy. Robi testy wytrzymałościowe broni, próbuje co da radę przeciąć, a co nie (aż żal patrzeć czasami jak niszczy jakieś ostrze w daremnej próbie zniszczenia drewnianej tarczy), wrzuca też filmy ze sparingów. Największe wrażenie zrobił na mnie test techniki polegającej na złapanie gołymi rękami miecza za ostrze i waleniu w cel jelcem i głowicą (technika opisywana w źródłach historycznych).
 4. Protherium (https://www.youtube.com/user/Protherium)
  Ten kanał ostatnio przestał publikować. Nie ma tam zbyt widowiskowych filmów, głównie slajdy z tekstem i ryskunkami. Czasem urywki filmików, do których się odnosi i które komentuje. Mocną stroną jest podejście naukowe, głównie informacje z dziedziny metalurgii i dążenie do odmitologizowania broni (przede wszystkim katany XD).
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s