Trójkąt stosunków politycznych

Nie wiem komu przyda się to, co wymyśliłem, ale publikuję. Oto trójkąt przedstawiający możliwe stosunki między dwiema jednostkami, organizacjami, stronami, czy jak to tam nazwać. Być może będzie trzeba coś w nim jeszcze pozmieniać, bo może niektóre nazwy nie są tak jasne, jak być powinny, albo może nie ma to w ogóle sensu.

Za najbardziej podstawowe stosunki uznałem współpracę, wojnę i podporządkowanie się (przymus). To ostatnie jest często skutkiem przegrania wojny przez jedną ze stron i oznacza, że strona ta nie ma wyboru i musi spełniać żądania strony władającej. Wybór taki istnieje w przypadku groźby.

Anarchia jest wtedy, gdy dane jednostki nie podlegają jedna drugiej.

Możliwa jest jeszcze sytuacja, że jednostki ani nie współpracują, ani nie walczą, ani nie stosują i nie podlegają przymusowi. Taka sytuacja oznacza jednak praktycznie brak jakichkolwiek stosunków, więc wprowadzałoby to nowy wymiar, który nie mieści się na dwuwymiarowym rysunku (wymagałoby to narysowania czworościanu).

Reklamy

2 myśli na temat “Trójkąt stosunków politycznych”

  1. gdzie byś umieścił na swoim trójkącie sytuacje polityczną republki wajmarskiej (niemiec) po 1918 roku?
    a w którym, twoim zdaniem miejscy znalazła by się w 1932r?

    1. Akurat nie znam się na historii Niemiec za bardzo. Ten rysunek był tworzony dedukcyjnie, a nie indukcyjnie czy empirycznie XD. Trzeba tu rozpatrywać Niemcy i ich stosunki z jakimś innym państwem, np. z Francją. Po wojnie była kapitulacja i narzucone warunki kapitulacji i to był przymus. I tu moja wiedza się kończy, bardziej się orientuję w czasach późniejszych, gdy Niemcy zajmowały wojskiem Nadrenię, a Francja nie spełniła groźby i nie zaatakowała.

      Zastanawiam się czy zamiast „kompromisu” nie lepsza byłaby „korupcja”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s