Funkcje sztuk walki

W tym wpisie zrobię to samo, co zrobiłem z bronią we wpisie poprzednim.

Nie każda sztuka walki jest stworzona po to, by być najskuteczniejszą w walce!

Uważam, że nie jest to wcale oczywiste i jeśli chce się zaszczepić w czytelnikach trzeźwe i sceptyczne myślenie, to trzeba zacząć od podstaw. Temat broni białej, walk, bitew i wojen jest tak zmitologizowany, że roboty będę miał jeszcze na wiele wpisów. Widzę to po ilości bzdur jaką ludzie wypisują w internecie, po tym co serwuje nam się w książkach i filmach, a co inni ludzie potem czytają, oglądają i przyswajają sobie jako oczywiste fakty.

Dlaczego rysuję trójkąty zamiast po prostu podzielić rzeczy na trzy kategorie? Ponieważ nie ma jasnych granic między tymi kategoriami, to raczej chodzi o ilość cech, a nie sztywny podział. Trudno jest oddzielić sztuki walki od sportów walki. Do tego dochodzi ogromnie myląca laików funkcja spektaklu i sztuki samej w sobie.  Pod szyldem „sztuka walki” podpisują się dziś akrobaci skaczący fikołki na pokazach (gimnastyka artystyczna z mieczem zamiast piłki czy „maczugi”) i staruszkowie trenujący hobbistycznie jakieś kata, mniej akrobatyczne formy wushu, uderzanie czy przecinanie przedmiotów. Te rzeczy również mogą mieć jakąś wartość bojową (najczęściej minimalną, ale jednak) i mogą być też dyscyplinami sportowymi.

Dla lepszego zrozumienia o co mi chodzi, wyjątkowo wpiszę tym razem w trójkąt różne elementy. Będzie to zrobione na podstawie mojego własnego wyczucia i bardziej niż na położenie absolutne należy zwracać uwagę na położenie poszczególnych elementów względem siebie. Często też musiałem ustawiać tak, by napisy się wzajemnie nie zasłaniały.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s