Historia – Tarcza

Czas wrócić do regularnego pisania, bo zaniedbałem tę stronę ostatnio. Dokończenie AAR-a jest planowane, recenzję Dominions 4 również mam zamiar wymęczyć, ale teraz na szybko tylko podzielę się moimi najnowszymi przemyśleniami o niepozornym elemencie historycznego uzbrojenia, jakim jest tarcza.

Mam wrażenie, że historycy i ludzie interesujący się historią uzbrojenia i wojskowości poświęcają tematowi tarcz zbyt małą uwagę. Tarcza – trzyma się ją w jednej ręce, służy do osłaniania się przed ciosami i ostrzałem wroga, może mieć różne kształty i… zazwyczaj koniec tematu.

Pierwsza rzecz, to taka, że tarcza jest bardzo ważnym elementem uzbrojenia. Nie wiem czy ktoś to badał, ale jest chyba oczywistością, że tarcza przyjmowała więcej ciosów i pocisków niż hełm i cały inny pancerz razem wzięty. Robiła to też lepiej, bo tarcza jest zawsze co najmniej równie solidna co pancerz, a dodatkowo jest trzymana w pewnej odległości od ciała i jest elementem ruchomym, przez co pęd ciosu może zostać wyhamowany lub przez ruchomość tarczy skierowany w innym kierunku. Przyjęcie ciosu na pancerz chroniący bezpośrednio ciało jest zawsze ostatecznością.

Po drugie, tarcza była prawdopodobnie pierwszym orężem wynalezionym specjalnie do walki przeciwko drugiemu człowiekowi. Nie przydaje się przeciwko zwierzętom, za to przeciwko człowiekowi można użyć tego czego używało się do polowania (strzały, kamienie, włócznia, oszczepy). Początkowo walki między ludźmi polegały głównie na obrzucaniu się i ostrzeliwaniu różnymi rzeczami (z powodów praktycznych, psychologicznych i społecznych) i tarcza bardzo się przydawała w takich sytuacjach, była przełomowym wynalazkiem i zapewne powstała w wielu miejscach niezależnie i bardzo szybko się rozprzestrzeniła.

Po trzecie, gdy omawia się różne typy tarcz, to większość uwagi poświęca się stronie zewnętrznej (przedniej) tarczy. A tak naprawdę to każda tarcza od tej strony jest podobna (jeśli nie liczyć malunków). To strona wewnętrzna jest o wiele ciekawsza, bo tutaj znajduje się uchwyt i ewentualnie jakieś paski do mocowania tarczy. Na przykład tarcze greckich hoplitów i tarcze wikingów, chociaż obie okrągłe, bardzo różnią się od siebie sposobem użycia, właśnie przez różne uchwyty.

Być może wpis ten zapoczątkuje serię o historycznym uzbrojeniu i dawnej prawdziwej sztuce wojennej.

Reklamy

2 myśli na temat “Historia – Tarcza”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s