DevBlog – jaki poziom taktyczny?

Poziom taktyczny to pole bitwy. Każda bardziej skomplikowana gra strategiczna ma dwa poziomy: strategiczny, czyli główną mapę świata z miastami, armiami itd. oraz poziom taktyczny, gdzie rozstrzyga się walka między dwiema armiami w polu lub szturmowane są twierdze.

Podstawowe założenie jest takie, że gracz nie ma żadnej kontroli nad bitwą. Gracz komponuje armie, przydziela dowódców, magów, wyposaża ich w określone przedmioty, może nawet wydać im jakieś ogólne wytyczne, ale sama bitwa toczona jest automatycznie. Gracz może ją jedynie obejrzeć po fakcie. Nie jest to nic nowego, istnieje kilka tytułów z takim systemem.

Ja jednak mam zamiar posunąć się jeszcze dalej i nawet uniemożliwić graczowi ustawianie jednostek w armii. To w jakim szyku armia ruszy do boju, będzie zależeć od wielu rzeczy: umiejętności dowódcy, czynnika zaskoczenia, składu samej armii i ogólnych wytycznych.

Co ważne, odciąża to gracza. Zauważyłem bowiem, że ustawienie armii rzadko tak naprawdę wymaga myślenia, a jest po prostu automatycznym działaniem, bo tak to już jest, że poszczególne rodzaje wojsk mają swoje stałe miejsca w szyku. Za to jeśli gracz przeoczy armię i jej dobrze nie ustawi lub nie zmodyfikuje ustawienia po otrzymaniu strat (lub posiłków), ma to przykre następstwa. W rezultacie następuje nieustanna potrzeba niańczenia każdej armii.

Spytacie w tym miejscu na pewno: „Zaraz, zaraz, przecież najsłynniejsi wodzowie wygrywali dzięki odpowiedniemu ustawieniu wojsk! Jak można pozbawiać gracza tej opcji?” Odpowiem, że wodzowie, którzy tak wygrywali bitwy, potrafili wymanewrować wroga przed bitwą (Lutynia), uderzyć z zasadzki częścią sił, ukrytą również przed bitwą (Trebia) lub ustawić wojsko jako odpowiedź na znane już ustawienie wojsk wroga (Leuktry). Manewry przedbitewne i zasadzki są pomijane w większości gier, jednak w mojej będą one w jakiś sposób przedstawione, również w sposób automatyczny.

Automat ma nawet przewagę jeśli chodzi o kontrowanie ustawienia przeciwnika. W grach gdzie w bitwach walczy za gracza AI (serie Dominions i Space Empires) można łatwo przegrać właśnie dlatego, że własnoręcznie  ustawiliśmy zbyt wyspecjalizowany szyk, a nasza armia trafiła na zupełnie innego przeciwnika niż się spodziewaliśmy. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Armie rozstawiane są przed samą bitwą, gdy już wiedzą z kim będą walczyć. Normalnie wojsko jest albo rozciągnięte w szyku marszowym albo siedzi w obozie. Oczywiście zdarza się, że wódz nie zdąży rozstawić armii lub rozstawi ją, nie znając wroga i ten fakt również będę chciał odwzorować.

Jak to będzie konkretnie zrobione?

Prawdopodobnie plansza bitwy będzie podzielona na heksy. Na jednym heksie zmieści się od jednej do kilku jednostek. Podstawową jednostką w bitwie będzie pojedyncza jednostka. Wyższym szczeblem będzie formacja. Formacja będzie w zasadzie miejscem w szyku, takim slotem właściwie, i będzie ich około 12. Nie wszystkie muszą być wykorzystane.

To wstępna koncepcja. Każda formacja będzie miała wspólne rozkazy i będzie starała trzymać się razem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s