Dwa uniwersalne prawa gier strategicznych

Im bardziej wygrywasz, tym bardziej wygrywasz

Rich get richer, poor get poorer. Jeśli zyskujesz przewagę, zyskujesz jednocześnie środki do uzyskania jeszcze większej przewagi. Jeśli z kolei zaczynasz przegrywać, to wpadasz w błędne koło i przegrywasz coraz szybciej.

Można próbować z tego wyjść wykorzystując losowość gry.

Po pierwsze, można biernie przyjąć swój los, cofnąć się nieco do defensywy i grać dalej jakby nigdy nic. Zakładamy tutaj, że nasz przeciwnik tak naprawdę nie jest lepszy, a jego przewaga to wynik generatora liczb pseudolosowych gry albo zbiegu korzystnych dla niego okoliczności i po pewnym czasie szczęście uśmiechnie się i do nas.

Drugi sposób to aktywne podbicie stawki, czyli gdy przegrywamy zmieniamy strategię na bardziej ryzykowną. Jeśli się uda, zyskamy tyle, by być może odrobić straty. Coś jak słynna ze swej nieskuteczności progresja. Ale w progresji hazardowej liczy się suma wygranych lub przegranych pieniędzy; w grach strategicznych, jeśli ryzyko się nie uda, przegramy szybciej lub większą ilością punktów, ale to może nie mieć znaczenia, bo najczęściej liczy się tylko wynik ogólny: wygrana lub przegrana.

Początek jest najważniejszy

Czyli efekt kuli śniegowej. Rozwój bazy, imperium, gromadzenie surowców itp. w grach może mieć wiele wspólnego z postępem geometrycznym. Ktoś kto wcześniej zyska możliwość budowy dodatkowej kopalni, fabryki, miasta czy czego tam, szybciej może powiększyć swoją moc produkcyjną. Coś jak pierwsza zasada, ale tu chodzi o to, że na przykład 100 sztuk złota, jako wydarzenie losowe, na początku gry pomoże bardziej niż ta sama ilość w późniejszej fazie gry. Efekty przewagi lub straty z początku gry narastają z biegiem czasu. Widać to dobrze w The Battle for Wesnoth, gra ta umożliwia śledzenie szczęścia graczy. Im dłużej trwa gra, tym szczęście rozkłada się bardziej równomiernie, i chociaż szczęście w całej grze było równe, to w lepszej sytuacji był gracz, który miał go więcej na początku, kosztem mniejszego szczęścia w końcówce (gdy i tak miał już przewagę zyskaną na początku).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s