Playing to Win – darmowa książka

Niedawno przypadkiem natknąłem się na książkę pod tytułem Playing to Win: Becoming the Champion. Na polski brzmiałoby to w wolnym tłumaczeniu: „Grać by wygrać: Jak zostać mistrzem”. Dzieło te jest dostępne za darmo na stronie http://www.sirlin.net/ptw/. David Sirlin, autor tej książki (dosyć krótkiej), sam jest doświadczonym graczem, a nawet twórcą gier, niestety dla nas specjalizuje się on w grach karcianych i bijatykach 2D, a nie w typowych strategiach, choć ten gatunek na pewno nie jest mu obcy.

Jeśli ktoś spodziewa się tam jakichś uniwersalnych zasad, które po zastosowaniu będą dawać mu przewagę nad innymi graczami, to się zwiedzie. Jest tam wprawdzie cały rozdział poświęcony taktyce i strategii, ale każda gra jest inna i moim zdaniem jedyną uniwersalną zasadą w grach strategicznych (a zwłaszcza wojennych) jest zasada ekonomii sił, której o dziwo nie znalazłem w tej książce.

Paradoksalnie najmocniejszą stroną „Playing to Win” jest omówienie kwestii „okołogrowych”. Autor uświadamia czytelnika czym tak naprawdę jest granie „na poważnie” i jaką cenę trzeba za to zapłacić. Poświęca sporo miejsca cheatom, exploitom czy też pisanym i niepisanym zasadom dodatkowym tworzonym przez społeczność danej gry. Opisuje swoje doświadczenia z turniejów. Zresztą co ja będę wymieniał, sami możecie sobie przeczytać spis treści XD.

Podsumowując – książka nie zawiera może żadnych powalających objawień i odkryć, ale jest to porządny zbiór prawd (a nawet truizmów), który może nawet wydać się odkrywczy dla kogoś nieobeznanego z tematem gier multiplayer. Ja na pewno nie żałuję czasu jaki spędziłem na czytaniu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s